Řepka olejka (Brasica napus) - řepkový olej

Řepka olejka je jednoletá bylina, patřící do čeledi brukvovitých. Pěstuje se v mírných a subtropických pásmech téměř celého světa, nejvíce v Evropě. Její původ není přesně znám, nejpravděpodobněji však pochází z oblasti Středomoří. Ve střední Evropě je známá od 13. století, některé prameny uvádí dokonce 8. - 10. století. Řepka je poměrně náročná na kvalitu půdy, nejvíce jí vyhovují hluboká hlinitá pole s dostatkem humusu. Má ráda chladnější podzim i jaro, dobře se jí daří ve vyšších nadmořských výškách (kolem 400 – 450 m. n. m.). Podle začátku kvetení a doby zásevu rozlišujeme ozimou a jarní řepku. V České republice patří řepka k nejrozšířenějším hospodářským plodinám, a to z důvodu vhodných klimatických podmínek a mnohostranné využitelnosti.

obrázek ke článku Řepka olejka (Brasica napus) - řepkový olej

Původně byla řepka využívána jako zelenina. Nové uplatnění našla ve středověku, kdy se její semena začala využívat na výrobu olejů na svícení či mýdel. Později se začala používat v potravinářství.

Hlavním produktem, který se získává z řepky olejky, je řepkový olej. Vyznačuje se vysokou tepelnou stabilitou, rafinovaný je odolný vůči přepálení až do 215 stupňů, což je při smažení velkým plusem a neutrální chutí, díky čemuž má v kuchyni velmi široké uplatnění.

Nerafinovaný řepkový olej je podstatně zdravější, protože je lisovaný za studena, čímž jsou zdraví prospěšné látky zachovány. Dáváte-li přednost co nejzdravějšímu tuku, kupujte olej v Bio kvalitě, kde máte záruku toho, že řepka není geneticky modifikovaná a tento olej by měl být tudíž zdravější.

Řepkový olej v porovnání s ostatními oleji obsahuje nejméně nasycených kyselin a naopak významné množství prospěšných esenciálních kyselin (omega3 a omega6 v optimálním poměru). Nahrazení nasycených tuků nenasycenými tuky ve stravě přispívá k udržení normální hladiny cholesterolu v krvi.

Řepkový olej obsahuje:


  • vitamin K
  • vitamin E
  • omega 3 a omega 6 mastné nenasycené kyseliny v optimálním poměru (1:2)
  • tuky
  • cholin
  • kyselinu olejovou

Každý olej má jiné složení a svoje výhody a nevýhody. Důležité je oleje střídat, což bude mít mnohem lepší vliv na tělo, srdce, cévy. Měli bychom mít na paměti, že ať už řepkový nebo jiný druh oleje, stále jde o tuky, které tělo musí spálit, proto je vhodné používat oleje při vaření opatrně.


Sdílet na: Facebook Linkuj.cz
Přehled komentářů k článku
... doposud nebyl přidán žádný komentář ...
Vyhledávání na webu nasevyziva.cz:



 
domácí lékař Domací lékař - alternativní medicína

léčba, prevence, osvědčené postupy našich předků
 
 
Všechny články v aktuální sekci:


Další články najdete v sekci
Oleje s nízkým obsahem nasycených tuků
 

(c) Naše výživa, 2010-2023 - Provozní podmínky serveru - Použití cookies - Kontakty    Zobrazit verzi: Klasická | Mobilní